Serial MASH

Z serialem M. A.S. H. zetknąłem się po raz pierwszy w dzieciństwie. Nie wszystko wtedy zrozumiałem, niemniej podobał mi się specyficzny humor, którym jest przepełniony.
Dziś z radością odkrywam, że serial ten, pojawia się w ramówce programowej FOX COMEDY. Po pierwsze dlatego, że mogę ponownie pośmiać się do rozpuku, z moimi ulubionymi bohaterami, po drugie dlatego, że dziś o wiele więcej rozumiem z tego co widzę, a to jest nie bez znaczenia. Okazuje się bowiem, że komediowy serial, niesie w sobie sporo całkiem konkretnych, celowych i co najważniejsze mądrych przemyśleń na temat wojny, pokoju, relacji międzyludzkich, wierności, przyjaźni. Ogólnie mówiąc, jest to serial opowiadający o życiu ludzi, w trudnych do wyobrażenia warunkach, w którym humor staje się składnikiem koniecznym do tego, by całość nie była zbyt smutna i tragiczna.

Recenzja filmu Agent i pół

O czym jest?

W serialu poznajemy grupę lekarzy wojskowych, uczestniczących w wojnie w Korei. Działają bezpośrednio przy linii frontu, ratując ludzkie życie w warunkach niewyobrażalnych dla cywilizowanego człowieka.
Sokole Oko, w którego rolę wciela się Alan Alda, to z jednej strony świetny lekarz, z drugiej wesołek, który w najpoważniejszej sytuacji ma na podorędziu przynajmniej kilka dowcipów i średnio poważnych odpowiedzi. Jego najlepszym przyjacielem jest Traper. Wspólnie zajmują się lokalną bimbrownią, zlokalizowaną w ich namiocie. Dowódcą jest podpułkownik Blake. Niezły lekarz, kiepski dowódca i jeszcze gorszy żołnierz. Wojskowym zacięciem, pozbawionym człowieczeństwa i wyrozumiałości, epatują major Burns wraz z major Margaret „Gorące wargi” Houlihan. Dodać należy, że oboje romansują ze sobą, licząc, że pozostanie to w tajemnicy.
Jest jeszcze Radar, Klinger, Dzida, Igor, kapelan ojciec Mulcahy. Wszyscy oni tworzą barwną społeczność, przeżywającą mnóstwo przygód. Z czasem niektórzy z bohaterów odchodzą zastąpieni przez innych. Ppłk. Blake, zwolniony do domu ginie w samolocie zestrzelonym przez wroga. Jego miejsce zajmuje zaprawiony wojak Płk. Sherman T. Potter, który szybko wpasowuj się w klimat panujący w szpitalu, pozostając w duszy kawalerzystą z czasów I wojny światowej. Traper wyjeżdża do kraju, ku rozpaczy Sokolego Oka, który nie może się z nim nawet pożegnać, na jego miejsce przybywa kpt. B. J. Hunnicutt. Major Burns, po ślubie mjr Houlihan traci rozum i zostaje odesłany do kraju, na jego miejsce do szpitala 4077 przybywa mjr Charles Winchester III. Wszystkie te zmiany wpływają na zwroty akcji, ale nie zmieniają jednego. W serialu cały czas podejmowane są temat trudne i poważne, związane z szacunkiem do drugiego człowieka i Jego życia.

Książka

Przyglądając się ostatnio początkowej sekwencji odkryłem, że serial ten jest oparty o książkę. Z zapałem zacząłem poszukiwać jej w jakiejkolwiek wersji: tradycyjnej, czy elektronicznej. Z żale odkryłem przy tej okazji, że książkę – owszem, można kupić nawet na Allegro. pl, ale jedynie w języku angielskim. Ten kij ma dla mnie dwa końce. Z jednej strony mam żal do siebie, że nie uczyłem się nigdy tego języka. Z drugiej mam trochę żalu do polskich tłumaczy, że nie zainteresowali się tą historią na tyle, by umożliwić zapoznanie się z nią polskim czytelnikom.
Niemniej uważam, że warto sięgnąć do tej historii. Choćby tylko dlatego, by doświadczyć ciekawego poczucia humoru. Niemniej trzeba być przygotowanym na to, że oprócz humoru, doświadczymy też swoistego bombardowania morałem, co na szkodę wyjść nam nie może.